Co je to CVV a CVC na platební kartě a kde se nachází?

Víte, co je CVV? Pokud ne, jste tu správně. V následujících řádcích se kromě odpovědi na tuto otázku dozvíte i další podstatné informace týkající se této zkratky.

Co je CVV?

Card Verification Value zkráceně CVV je trojmístný kód na vaší platební kartě. Kde ho přesně hledat? Když se podíváte na zadní stranu své platební karty, najdete tam podlouhlý rámeček určený pro podpis. V tomto okénku na pravé straně najdete i tři cifry – což je právě váš unikátní kód.

Jaký je rozdíl mezi CVV a CVC?

Možná jste se setkali s označením CVC (Card Verification Code) a teď dumáte nad tím, jaký je rozdíl mezi CVV a CVC. Absolutně žádný. Záleží pouze na dané společnosti, která kartu vystavila, jak si heslo pojmenuje. Najdeme i takové, které používají například CSC (Card Security Code) nebo CID (Card Identification Number).

Pokud tedy máte debetní kartu k osobnímu účtu od banky a kreditní kartu z doby, kdy pro vás nebankovní půjčka byla nezbytná, může se pojmenování kódu u obou společností lišit. Kód však v obou případech slouží úplně stejně.

CVV a CVC – krátké číslo, které má velký význam

Toto specifické trojmístné heslo je velmi potřebné. Využívají ho zejména ti z nás, kteří mají v oblibě nákupy přes internet. Slouží jako PIN. Při platbě online musíte kromě čísla karty a data její platnosti zadat právě i CVV/CVC.

Tím, že se nachází na zadní straně karty, slouží k ochraně našich peněz. Když platíme kartou u obchodníků, při zasouvání nebo přikládání karty do platebního terminálu zůstává na očích pouze jedna strana. A s údaji z jedné strany nikdo nic nepořídí. Mimo jiné vyfotit si jednu stranu karty není zase tak těžké, ale získat fotky obou už je téměř nemožné.

Kód střežte!

I CVV či CVC, stejně jako PIN a číslo karty, je citlivý údaj. Abyste svoje peníze co nejvíce ochránili, nikdy ho nikomu nesdělujte. Snažte se mít kartu schovanou a vytahovat ji pouze tehdy, když je to zcela nezbytné.

Mějte na paměti, že stejně jako jiná hesla, ani tento kód není chytré mít napsaný například na zadní straně mobilního telefonu.

Nikdy také neukládejte do počítače platební údaje, když je při nákupech zadáváte.

Nebojte se platit kartou online

Je důležité zmínit, že platební údaje, tedy ani tento kód, si online obchody neukládají, nemají jak. Nemusíte se tedy bát. Váš účet i peníze jsou v bezpečí.

Nejnovější články

Další články autora