Debet na účtu – na co je dobré pamatovat?

Možnost přečerpání limitu na bankovním účtu využívá mnoho lidí, ale jen málo z nich si je vědomo veškerých následků. I když se jedná o způsob, jak vyřešit nejednu nepříjemnou situaci, zároveň vás může přivést do jiné pasti. Na co je tedy dobré dát si pozor?

Kontokorent

Kontokorent, povolený debet anebo kontokorentní účet, to jsou názvy pro doplňky ke klasickému účtu. Jde o možnost tzv. přečerpání. Můžete tak čerpat peníze, které na účtu nemáte.

Ano, je jasné, že takto budete na účtu v mínusu, ale právě to je podstata kontokorentů. Mají vám pomoci, pokud vám vypadnou příjmy anebo se vyskytne neočekávaná situace. Je to druh úvěrového produktu.

Jak kontokorent funguje?

U kontokorentu to funguje tak, že dlužnou částku neboli část, o kterou účet přečerpáte, vám banka bude úročit. A to po celou dobu, co budete v červených číslech. Pokud kontokorent nečerpáte, poplatky obvykle neplatíte žádné.

Všechny příchozí platby na tento účetbanka automaticky použije na splácení kontokorentu. Váš dluh se tak sníží. Peníze můžete kdykoliv opět použít.

Splatnost kontokorentu je jeden rok od čerpání. Nemá však žádné měsíční splátky, proto je velmi důležité si dobu splatnosti hlídat.

Nepovolené přečerpání

Opakem povoleného kontokorentu je nepovolené přečerpání. Jedná se o situaci, kdy nebudete mít s bankou uzavřenou smlouvu o kontokorentu a stejně účet přečerpáte. Stačí při nákupech či výběrech nedopočítat poplatky, které se na konci měsíce odečtou, a problém je na světě.

Za nepozornost v podobě překročení limitu na účtu si banky účtují úroky až do výše 30 %. Za upomínku si také mohou účtovat jednorázové poplatky, a to v řádech stokorun. Všechny tyto poplatky se připočítávají k dlužné částce, o které mnohdy klient ani neví.

Tato situace, pokud se neřeší, může vést až k velmi vážným problémům. Nejprve se jedná o písemné výzvy k doplacení dluhu, poté může dojít k zablokování karty a účtu, a pokud dlužník stále nereaguje, může to skončit až exekucí.

Jak to řešit?

Nejlepší samozřejmě je se do takové situace vůbec nedostat. To se ovšem lehce řekne a mnohem hůře dělá.

Základem je hlídat si limity na kartách a účtech. Pokud byste s tím měli problém, můžete si zkusit nastavit hranici, pod kterou vás karta nepustí.

Jak ale řešit akutní nedostatek peněz? Jedním z řešení může být půjčka ihned, díky které peníze dostanete velmi rychle. Pokud si myslíte, že není nejlepší nápad brát si další úvěr, když už jeden splácíte, máte pravdu. Vždy se nejprve ujistěte, že budete schopni všechny závazky utáhnout. Případně se můžete poradit s odborníkem.

Nejnovější články

Další články autora