Letní covid způsobuje chrapot a problém s hlasivkami. Lékařka doporučuje „tichou domácnost“

V minulých letech jsme byli zvyklí na to, že COVID-19 byl spíše problémem chladnějších měsíců. Během těchto dnů je vnímán jako letní viróza, ale počty pacientů stoupají a čekárny praskají ve švech. Lidé si infekci nosí z dovolených. „Po minulá léta určitě nebylo tolik pacientů s infekcemi dýchacích cest,“ konstatuje i MUDr. Adriana Šimková, hlavní odbornice MZ SR pro všeobecné lékařství.

Typickým příznakem je škrábání v krku, bolest v krku a chrapot.
„Už jsme natolik promořeni, že běžně přibývají dva-, třikrát překonání a stává se z toho běžná viróza, se kterou se musíme naučit žít. Ti, co už covid překonali, jsou na tom lépe, při opakovaném onemocnění by měli mít snazší průběh, pokud se jim samozřejmě mezitím nezhoršil zdravotní stav z nějakého jiného důvodu. Stále platí, že ohroženi jsou starší a polymorbidní pacienti, čili takoví, co dlouhodobě trpí závažnými onemocněními. Já jsem prozatím měla jediného pacienta, který musel jít z důvodu covidu a jeho komplikací do nemocnice. Starší pacienti, pokud se jim na virózu nabalí bakteriální komplikace, umí někdy překvapit, CRP (C-reaktivní protein, marker zánětu a bakteriální infekce) jim vyletí i na 90. Při podezření na bakteriální infekci děláme CRP jako na běžícím pásu, ale obyčejně se pohybují maximálně mezi 20 až 40,“ vysvětluje všeobecná lékařka, která má ambulanci v Pezinku.

Zdůrazňuje, že pro rizikové pacienty se závažnými příznaky již mají k dispozici pilulková antivirotika – antivirový přípravek molnupiravir (Lagevrio), je to však neregistrovaný lék, takže pacient musí podepsat informovaný souhlas. Slovensko nakupuje další balení, protože téměř 35 tisíc kusů už od prosince minulo. Oficiálně registrovaným lékem je nirmatrelvir (Paxlovid), ten však stále není u nás k dispozici.

MUDr. Šimková je v kontaktu s nemocnými pořád, zatím neonemocněla, v ambulanci dodržuje opatření – nosí respirátor, dezinfikuje si ruce a větrá. Klimatizaci se snaží používat minimálně. Užívá i vitamín C, s déčkem by byla nyní v létě opatrná, pokud člověk chodí normálně ven, užívání D vitamínu by nasadila jen po zjištění hladiny z krve. Nekomplikovaná infekce koronavirem se projevuje škrábáním v krku, chrapotým hlasem, bolestmi v krku, hlavy, u někoho i zvýšenými teplotami až horečkou, pocitem slabosti. Mnozí si myslí, že prochladli z klimatizace nebo něco studeného vypili (což se nevylučuje), a tak dochází k paradoxu této sezóny – jedni jsou s covidem na koupalištích a jiní chodí s rouškou ještě i do přírody. Ani jedno není správné.

S covidem přišli od moře, hlas jako ze záhrobí
„My jsme si covid přinesli z Chorvatska. Nejprve onemocněli kamarádi, se kterými jsme bydleli v apartmánu. Podle mě to dostali v supermarketu, kam jsme denně chodili nakupovat, s nikým jiným jsme v kontaktu nebyli. Jedna pokladní neměla hlas, ale došlo mi to až dodatečně. Škoda, že neměla roušku. Příznakem nachlazení u teenagerů jsme zpočátku nepřipisovali význam, protože seděli pod klimatem, pili ledové nápoje. Byli slabí 24 hodin, pak se pozvedli, zase šli do moře, třetí, čtvrtý den se jim to vrátilo. Potom však onemocněli jejich rodiče, a to už bylo s nevolností, se slabostí a vysokou horečkou. A dost silné bolesti hlavy. Udělali si test a byli pozitivní. Oni však dosud covid nikdy neměli, přišel doslova na panenskou půdu. Přestože my jsme covid překonali v březnu, bylo nám jasné, že to asi znovu dostaneme, protože den předtím jsme se všichni napili z jedné plechovky,“ říká 50letá Bratislavčanka.

„Onemocněli jsme všichni, za nejvýraznější příznak bych označila chrapot. Já mám hlas jako ze záhrobí i šestého dne od prvních symptomů,“ pokračuje. „Naštěstí jsme se vrátili autem a mohli jsme se zavřít doma. Venku je třicet čtyři stupňů a já si nahřívám čelní dutiny infralampou a srkám horký čaj.“ Tvrdí, že jí to pomáhá. A nedá dopustit ke kloktání slanou vodou, levný a všude dostupný lék. Po pár dnech od začátku infekce se přidružilo suché pokašlávání a později zahlenění.

A doctor in a protective suit performs a Coronavirus test for the Covid-19 virus. pandemic concepts

Viróza má relativně mírný průběh,…Foto: SHUTTERSTOCK
Viróza má relativně mírný průběh, postinfekční kašel však může přetrvávat i dva tři týdny.
Navzdory počasí se s covidem roztrhl pytel
Na zkušenosti jsme se zeptali i lékařky z druhého konce republiky, všeobecné lékařky MUDr. Diany Beranové z Košic. „Mohu jednoznačně potvrdit, že navzdory krásnému letnímu počasí a očekávanému poklesu počtu covidových pacientů se s příchodem dovolenkového období s covidem jakoby roztrhl pytel. Naštěstí v porovnání s dosavadním náročným obdobím, kdy se vyskytovaly často vážné stavy, má aktuálně u většiny pacientů onemocnění jen mírný průběh.

Nejnovější články

Další články autora