Průzkum: Japonsko má nejsilnější pas

Žebříček „síly pasů“ ve své čtvrtletní zprávě zveřejnila londýnská poradenská společnost Henley & Partners pro globální občanství a pobyt. Ukazuje, s pasem které země lze bez vízové ​​povinnosti cestovat do největšího počtu zemí.

Japonský pas umožňuje bezvízový přístup do rekordních 193 zemí celého světa, singapurský a jihokorejský pas do 192 zemí. Pro opatrnější reakci Asie na onemocnění Covid-19 však občané trojice asijských zemí využívají této možnosti méně často než lidé v Evropě nebo Americe, píše CNN.

Mezinárodní poptávka po letecké dopravě v asijsko-tichomořském regionu podle nejnovějších údajů Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA) dosahuje stále jen necelé pětiny úrovně před pandemie.

Asijskou trojku na vrcholu žebříčku následují evropské státy. Německo a Španělsko mají stejný (190) počet bezvízových destinací, za nimi následují Finsko, Itálie a Lucembursko (189). Na pátém místě jsou Rakousko, Dánsko, Nizozemsko a Švédsko (188).

Slovenský pas umožňuje cestovat bez víz do 182 zemí, což řadí ČR na 10. příčku žebříčku spolu s Litvou a Polskem. O několik příček výše je český pas (185 bezvízových destinací) a maďarský (183).

„US visa, vintage map and passport background“

Na spodku žebříčku jsou cestovatelé s afghánským pasem (27 bezvízových zemí), Iráčané (29) a Syřané (30).

V důsledku invaze na Ukrajinu se zhoršila situace i pro držitele ruských pasů. Přestože se oficiálně mohou dostat bez víz do 119 zemí, cestování do světa jim komplikují sankce a omezené možnosti leteckého spojení.

Nejnovější články

Další články autora