Italský premiér Draghi po týdnu opět podal demisi

Italský premiér Mario Draghi do rukou prezidenta Sergia Mattarelly předal demisi, informoval prezidentský palác. Mattarella předsedu vlády požádal, aby kabinet dočasně vedl dál; zatím není jasné, zda rozpustí parlament a vyhlásí předčasné volby.

Draghi měl dnes ráno vystoupit v dolní komoře parlamentu, která měla hlasovat o důvěře vládě. Místo toho ale premiér zahájil zasedání s tím, že rovnou oznámil svou rezignaci. Premiér poslancům řekl, že poté, co selhal jeho poslední pokus o oživení koalice, už nevidí možnost jak dále vládnout a odešel za prezidentem.

Předčasné volby by mohly být 2. října, tvrdí italský server la Repubblica.

Francie je znepokojena
Demise Draghiho spustí „období nejistoty“ a bude znamenat ztrátu jednoho z „pilířů Evropy“. Řekla to francouzská ministryně pro evropské záležitosti Laurence Booneová v rozhovoru pro rozhlasovou stanici France Inter.

„Itálie se chystá vstoupit do období, které bude možná méně stabilní než dříve… Chci vzdát hold Mariovi Draghimu, který je mimořádným státníkem a partnerem Francie. Spolupracovalo se nám dobře. Je pilířem Evropy,“ řekla Booneová. Dodala, že nadcházející období bude obdobím nejistoty.

AFP připomíná, že Draghi má blízké vztahy s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, přičemž oba loni podepsali francouzsko-italskou dohodu s cílem je posílit vzájemné vztahy.

Draghi se demisi pokusil podat už minulý čtvrtek, prezident ji ale tehdy odmítl. Mattarella šéfa vlády požádal, aby oslovil parlament a získal tak jasný obraz o politické situaci.

Image of Roman Forum in Rome, Italy during sunrise.

Draghi uspěl v hlasování o důvěře, jeho vláda je však ohrožena
Draghi nabídl svou demisi poté, co koaliční partner, populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), bojkotovalo důležité hlasování v Senátu. Ve středu projevila sice Draghimu důvěru většina senátorů, tři z vládních stran ale hlasování bojkotovali, čímž podkopali premiérovu vizi jednotné vlády. Právě vládní jednotou Draghi podmiňoval své setrvání v úřadu.

Mario Draghi není politik, avšak během 17 měsíců, kdy stojí v čele neobvyklé italské vlády „národní jednoty“, si v západní Evropě získal pověst státníka díky své podpoře pomoci Ukrajině a snahám o prosazení ekonomických reforem.

Nejnovější články

Další články autora