Vikramasinghe složil slib jako nový prezident Srí Lanky Šestinásobný premiér Srí Lanky Ranil Vikramasinghe složil ve čtvrtek slib jako prezident této krizí postižené jihoasijské země

Vikramasingheho zvolil za prezidenta srílanský parlament na svém středečním zasedání. Ve funkci nahradí Gótábaji Rádžapakšu, který zemi opustil minulý týden v reakci na rozsáhlé demonstrace a následně e-mailem poslal svou demisi.

Vikramasinghe (73) je zkušeným politikem na domácí i mezinárodní scéně. Vedl například jednání s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o poskytnutí ekonomické pomoci své zemi. Veřejnost ho však vnímá jako součást nepopulární Rádžapakšovy garnitury.

Srí Lanka má nového prezidenta, stal se jím šestinásobný premiér
Srí Lanka momentálně čelí nejhorší ekonomické krizi od získání nezávislosti v roce 1948. V dubnu přestala splácet dluh ve výši 51 miliard dolarů as MMF jedná o finanční pomoci. Země již téměř úplně spotřebovala své zásoby benzinu a nafty. Vláda ve snaze šetřit zavřela školy a úřady, jejichž fungování není pro chod země nevyhnutelné.

Před týdnem se tato ostrovní země stala dějištěm masových protestů, během nichž dav demonstrantů vnikl do prezidentovy rezidence v hlavním městě Kolombo a následně i do soukromé rezidence premiéra Vikramasingheho.

Aerial view from above of Sigiriya or the Lion Rock, an ancient fortress and a palace with gardens, pools, and terraces atop of granite rock in Dambulla, Sri Lanka. Surrounding jungles and landscape.

Následky krize obyvatelé Srí Lanky pociťují ve více oblastech – jde o nedostatek léků, několikahodinové výpadky dodávek elektrického proudu pro domácnosti či problémy s telefonickým spojením.

Nejnovější články

Další články autora