V Buchenwaldu někdo vyťal stromy připomínající oběti holocaustu

Památník nacistického koncentračního tábora Buchenwald ve středu na sociální síti oznámil, že sedm stromů, zasazených nedaleko jeho areálu na památku obětí holocaustu, bylo cíleně pokáceno. Kdo je za tento skutek zodpovědný, není zatím známo. TASR převzala tuto zprávu od agentury AP.

Nadace Buchenwald, která památník provozuje, na Twitteru uvedla, že stromy někdo vyťal zřejmě v úterý. Její představitelé zveřejnili také fotografie stromů odseknutých v polovině kmene. Konstatovali, že jsou „šokováni“ z úmyslného útoku na památku obětí. Vandalský čin byl nahlášen policii.

Jeden z pokácených stromů, které byly vysázeny v rámci projektu „1000 buků“, byl věnován památce dětí zabitých v Buchenwaldu; zbývající připomínaly šest vězňů tohoto tábora, uvedl mluvčí nadace Rikola-Gunnar Lüttgenau. Dodal, že k poškození stromů došlo iv minulosti, kdy bylo třeba vyměnit některé sazenice. Kromě toho pachatelé již několikrát poškodili pamětní či informační tabule a nasprejovali tam hákové kříže, píše magazín Der Spiegel.

Vykácené stromy se nacházely na trase železnice, kterou nacisté do Buchenwaldu sváželi lidi z celé Evropy.

Into the forest. Nature composition.

Koncentrační tábor Buchenwald založili nacisté v roce 1937. Nacházel se jen několik kilometrů od města Výmar ve spolkové zemi Durynsko. Během druhé světové války zemřelo v Buchenwaldu a v satelitním táboře Mittelbau-Dora více než 56 000 z 280 000 zadržovaných mužů, žen a dětí. Buď je zabili nacisté, nebo podlehli nemocem, chladu či hladu. Mezi oběťmi byly tisíce židů, ale i Romové a Sintové, političtí odpůrci nacistů, homosexuálové či sovětští váleční zajatci.

Americké jednotky osvobodily Buchenwald 11. dubna 1945.

Nejnovější články

Další články autora