Hrnec i termosku vyleštíte bramborovými slupkami! Ale brambor vyčistí i…

Čistíte a drhnete vaši domácnost vždy s chemickými přípravky? Chyba!

V domácnosti mohou k tomuto účelu posloužit i čistě ekologické prostředky. Ptáte se, které? Využijte při nich například brambory či bramborové slupky. Takhle!

Důvodem, proč může brambor posloužit i jako „čistící“ prostředek je fakt, že obsahuje škrob. Proto je brambor dobrý jako náhrada za přípravky určené k leštění nerezavějící oceli. Hrnce, armatury, termosky či kuchyňské dřezy – pěkně je vyčistíte a vyleštíte od skvrn po vodním kameni právě pomocí brambory. Poté, co povrch vyčistíte překrojenou polovinou bramboru nebo slupkou z vnitřní strany, stačí už jen opláchnout čistou vodou či hadříkem namočeným ve vodě a následně vytřít dosucha.

Charlotte potatoes background which are a popular early variety potato

Brambor obsahuje také organickou kyselinu šťavelovou (oxalová) a přesně ta se například nachází iv běžných čistících prostředcích. Pomáhá uvolnit rez a díky bělícímu účinku dokáže odstranit i nepěkné skvrny z oblečení. Chcete brambory využít právě tímto způsobem? Potom povařte krátce brambory (i staré) ve vodě, ale nesolené a následně do ní ponorce zašpiněnou věc na několik hodin před samotným praním. I odolné skvrny se následně po koupeli v bramborové vodě už vyperou lépe.

Nejnovější články

Další články autora